Γεια σας παιδια!

Μόλις γραφτήκατε στο club? Αρχίστε από εδώ.
Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς και το αυτοκίνητό σας.

Γεια σας παιδια!

Δημοσίευσηαπό kcharito » Δευτ Αύγ 19, 2013 5:14 am

Γεια σας παιδια κι απο μενα το νεουδι στο φορουμ!
Λατρης του κουπε αλλα γενικοτερα των ιταλικων, μετα απο το λαθος που εκανα να πουλησω την Alfa GT μου, ας οψεται η αποφαση να ξενιτευτω και η κριση, ειπα να αποκτησω ενα αμαξι που ονειρευμουν μικρος, μιας και που τωρα 35αρισα.
Για πιο...safe καταστασεις, λογω κυριως μηχανικων θεματων, λεω να παρω ενα 1.8.
Λογω της ξαφνιιης ανεργιας μου αλλα και παραλληλα της αναγκης για αμαξι λογω της περιχης που μενω, Θρακομακεδονες που ειναι απαραιτητο το αυτοκινητο για καθε βημα, και η γυναικα παει δουλεια κι εγω κοιταω τα συννεφα, σκεφτομαι κατι πολυ φθηνο
Εχω βρει 1-2 στο καρ, το ενα λεει 3000 με ανακατασκευασμενο μοτερ, ενα μπλε σκουρο, κι ενα ασημι με 173000 που σημερα το κατεβασε στα 1500 :shock:

Βασικα θα παω να το δω...μηπως ειναι ομως πολλα τα 173000χλμ? Τι να προσεξω κυριως? Μηπως ξερετε κανενα καλο? Η κανενα μαστορα γατο? Ολο και ξερω κι εγω αλλα για Coupe μαστορα δεν ξερω...

Ευχαριστω παιδια για το χρονο σας
ΝΤΙΝΟΣ
Fiat Coupe 1.8 blitz blue
kcharito

Δημοσ.: 18
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 19, 2013 4:59 am

Re: Γεια σας παιδια!

Δημοσίευσηαπό RAVAGER » Δευτ Αύγ 19, 2013 1:31 pm

Καλωσήλθες στην παρέα μας φίλε μας... το 1.8 ειναι αρκετά άνετο και αξιόπιστο μηχανικό σύνολο...αν βρείς κάποιο καλοδιατηρημένο είναι καλή περίπτωση αν σου αρέσει το αυτοκίνητο και δεν έχεις βλέψεις για κάτι το πολύ γρήγορο και δυνατό. κινείται αξιοπρεπέστατα σε πόλη και ταξίδι και με αρκετή οικονομία. Δώσε προσοχή σε ιμάντες και μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων, κατα τα άλλα προσέχεις ότι θα πρόσεχες σε οποιοδήποτε αμάξι...τα χιλιόμετρα ειναι λογικά για την ηλικία του.
Εικόνα
20VT Plus,GT28R, BMC Induction,FMIC,Ragazzon exhaust, HKS SSQV,Race catalyst and full system,Koni shocks,Novitec springs 35mm, 3m tints, Cadamuro & Abarth Bodykit, L.E. interior, Xenon lights, Denso Iridium Sparks, Cryo-processed
Άβαταρ μέλους
RAVAGER

Δημοσ.: 538
Εγγραφη: Δευτ Ιούλ 27, 2009 2:44 pm
Τοποθεσια: Νεα Σμύρνη - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » Δευτ Αύγ 19, 2013 1:53 pm

Καλησπέρα και καλώς ήρθες και απο εμένα,
Θα συμφωνήσω κι εγώ απόλύτα με όσα είπε ο Ravager πιο πάνω μιάς και είχα κι εγώ 1,8 στην κατοχή μου και ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την αξιοπιστία του αυτοκινήτου αλλά και απο την γενικότερη συμπεριφορά του στον δρόμο.Ο μεταβλητός ειναι πολύ εύκολο να καταλάβεις εάν είναι σε καλή κατάσταση μιας και άν δέν είναι θα ακούγεται σαν diesel για λίγα δευτερόλεπτα μόλις το βάλεις μπροστά,βέβαια είναι κάτι απόλυτα επισκευάσιμο και με normal κόστος.Aυτό με τα 1500 φαίνεται καλή περίπτωση μιας και έχει και bodykit απο plus αλλά και ζάντες απο 20vt οτι και να έχει ένα 1,8 επισκευάζεται εύκολα και φθηνά νομίζω οτι δέν πρέπει να το αφήσεις.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos

Δημοσ.: 104
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 4:15 pm

Δημοσίευσηαπό kcharito » Δευτ Αύγ 19, 2013 4:07 pm

Xristoforos έγραψε:Καλησπέρα και καλώς ήρθες και απο εμένα,
Θα συμφωνήσω κι εγώ απόλύτα με όσα είπε ο Ravager πιο πάνω μιάς και είχα κι εγώ 1,8 στην κατοχή μου και ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την αξιοπιστία του αυτοκινήτου αλλά και απο την γενικότερη συμπεριφορά του στον δρόμο.Ο μεταβλητός ειναι πολύ εύκολο να καταλάβεις εάν είναι σε καλή κατάσταση μιας και άν δέν είναι θα ακούγεται σαν diesel για λίγα δευτερόλεπτα μόλις το βάλεις μπροστά,βέβαια είναι κάτι απόλυτα επισκευάσιμο και με normal κόστος.Aυτό με τα 1500 φαίνεται καλή περίπτωση μιας και έχει και bodykit απο plus αλλά και ζάντες απο 20vt οτι και να έχει ένα 1,8 επισκευάζεται εύκολα και φθηνά νομίζω οτι δέν πρέπει να το αφήσεις.

Καλώς σας βρήκα παιδιά.

Πήγα και το είδα το συγκεκριμένο, είναι "τιμιο" για τα λεφτά του, δλδ έχει τα χτυπήματά του, αν και μου είπε οτι το είχε βάψει πριν 2 χρόνια μάλλον έγινε βάψιμο του ποδαριού αλλά εντάξει, η μηχανή είναι καθαρη (εννοώ εμφανισιακά αύριο θα το πάω για έλεγχο), μέσα προσεγμένο για την ηλικία του (πρέπει να έχει αλλάξει σαλόνι, γιατι στις πόρτες είχε δέρμα ενω το σαλόνι ήταν υφασμάτινο), θέλει ένα φανάρι άλλο μπροστά γιατί κάτι έχει πάθει και είναι σα να έχει βάλει νερά.
λίγο το καπώ με προβλημάτισε, γιατί από τη μία μεριά κλείνει κανονικά, από την άλλη πετάγεται προς τα έξω (εννοώ πάνω απο τα φτερά, στο ύψος του καθρέφτη), σα να έχει φάει στούκα δλδ και δε μαζεύτηκε σωστά...

Μου είπε θέλει να αλλάξω το λεβιέ που έχει σπάσει μια μπίλια χαμηλά εκει που αλλάζουν οι σχέσεις, δίσκο πλατώ έχει αλλάξει πέρυσι (ειπε).
Λαστιχα ειναι μέσα του 2009, άρα θέλουμε κι αυτα...μιλάω από τα "φανερα" που ειδε το δικό μου μάτι.

Σίγουρα το πρόσεχε κάπως, αλλά όχι τόσο όσο αξίζει σ'αυτό το αυτοκίνητο...Θα μου πείτε, αν το πρόσεχε όσο το αξίζει, θα το πουλούσε 5 όχι 1.5

Λέω να το πάω αύριο για τελικό έλεγχο σε συνεργείο-φανοποιείο. Βέβαια δεν ξέρω κάποιον FIAT που να είναι ανοικτός αυτές τις ημέρες, και να είναι κοντά σχετικά με το αμάξι (που βρίσκεται στα Πατήσια/Αγ.Ελευθέριο).

Τώρα, τα 173.000 δεν ειναι λίγα αλλά εντάξει, δεν το θέλω και για 10 χρόνια, ένα ταξιδάκι θέλω να πηγαίνω που και που, και κυρίως εδώ στην Αθήνα.
kcharito

Δημοσίευσηαπό kcharito » Δευτ Αύγ 26, 2013 6:17 pm

Τελικά αν όλα πάνε καλά, θα είμαι από αύριο κάτοχος Fiat Coupe 1.8
Δεν είναι αυτό που λέγαμε τις προάλλες, αλλά αυτό
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/3374049/

το οποίο είναι το πιο προσεγμένο από όλα όσα έχω δει, θέλει κάτι λίγα μαζεματάκια (μπαταρία λόγω ακινησιας, λάστιχα κτλ) αλλα ευχομαι να πάνε όλα καλά και αύριο (επιτέλους μετά από τόσο καιρό) να έχω το αμαξάκι μου!
kcharito

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » Δευτ Αύγ 26, 2013 6:43 pm

Με το καλό λοιπόν φίλε μου να έρθεις στην familia μας και ελπίζω μ ενα απροβημάτιστο και ευχάριστο αυτοκίνητο.Σε περίπτωση οποιουδήποτε προλήματος η έστω απορίας μήν διστάσεις να ρωτήσεις.
:welcome: :welcome: :welcome:
Άβαταρ μέλους
Xristoforos

Δημοσ.: 104
Εγγραφη: Δευτ Αύγ 10, 2009 4:15 pm

Δημοσίευσηαπό kcharito » Δευτ Αύγ 26, 2013 7:36 pm

Xristoforos έγραψε:Με το καλό λοιπόν φίλε μου να έρθεις στην familia μας και ελπίζω μ ενα απροβημάτιστο και ευχάριστο αυτοκίνητο.Σε περίπτωση οποιουδήποτε προλήματος η έστω απορίας μήν διστάσεις να ρωτήσεις.
:welcome: :welcome: :welcome:

Ευχαριστώ ευχατιστώ!!! :) :Thumb:
Ηδη έχω μια δυο αποριούλες, (έχει περίεργα φώτα φλάς στα πλάγια και αυτος μου ειπε οτι ΔΕΝ είναι custom, οπως λέιπει και μια βάση κάτω από τη μετώπη που πάλι μου είπε ότι έτσι το είχε πάρει αυτος) αλλά κάτσε με το καλό να το πάρω (αυριο αν όλα πάνε καλά) και θα τις αναλύσουμε.
Κι εύχομαι να είναι μόνο αυτές...
kcharito

Δημοσίευσηαπό Sisman » Πέμ Αύγ 29, 2013 12:48 pm

Καλοσήρθες στη παρεα μας και καλοτάξιδο! Πολυ περιποιημενο κουπε πραγματικα ωραίο! Πολυ σκουρα τα φαναρια, μούρη δε λεω αλλα αν ειναι βαμενα απο εξω ερχονται στην εργοστασιακη τους κατασταση!
Sisman

Δημοσ.: 647
Εγγραφη: Παρ Ιούλ 31, 2009 2:20 am

Δημοσίευσηαπό kcharito » Πέμ Αύγ 29, 2013 1:53 pm

Sisman έγραψε:Καλοσήρθες στη παρεα μας και καλοτάξιδο! Πολυ περιποιημενο κουπε πραγματικα ωραίο! Πολυ σκουρα τα φαναρια, μούρη δε λεω αλλα αν ειναι βαμενα απο εξω ερχονται στην εργοστασιακη τους κατασταση!

Απ εξω ειναι βαμμενα; πως ερχονται;;;;;;;
αυτο παλευω...γιατι δε βγαινει φως με τπτ...
kcharito

Επιστροφή στην Νέα Μέλη

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες